בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

בתי אבות סיעודייםדמיינו את סבא ומסביבו חבורת זאטוטים מתרוצצת בצהלות גיל, כשמסביב מרבדי דשא רחבים, המון ירוק, נופים מרחיבי נשימה ואוויר צח.

התמונה הזו היא לא חלום או הזיה פרועה. התמונה הזו היא המציאות של קשישים השוהים בבתי אבות סיעודיים שממוקמים באחד הקיבוצים כאן בישראל. המציאות שלהם ושל בני משפחותיהם, כמובן. כולם נינוחים ופתאום מגבלות הגיל ומכאובי הגוף של סבא כבר לא נראים נוראים כל כך.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים החלו לצוץ כשאוכלוסיית הקיבוצים התחילה להזדקן. האנשים שבנו ויישבו את ישראל, חרשו שדות, חלבו פרות, נטעו, השקו, עדרו וקטפו, הגיעו לגיל שבו חלק מהיכולות הפיזיות אבדו לבלי שוב ונזקקו לסיוע. הצורך בעזרה יומיומית, והרצון שהם יבלו את ערוב ימיהם במקום שבו התנהלו כל חייהם, הקיבוץ, הביא להקמת מסגרות תומכות בדמות בתי אבות סיעודיים.

בראשית הדרך בתי אבות סיעודיים אלה היו מיועדים רק לחברי הקיבוץ שהגיעו לגיל הזהב, אבל תהליך ההפרטה שעבר על רוב הקיבוצים, והמיטות הפנויות היקרות מפז בכל בית אבות שכזה, הביאו לפתיחת השערים ולקליטת אוכלוסייה מבחוץ לבתי אבות סיעודיים אלה של הקיבוצים.

בנוסף לקיבוצים השונים המפעילים בתי אבות סיעודיים, יש גם רשתות בתי אבות סיעודיים המפעילות סניפים בקיבוצים, וגם בתי אבות סיעודיים בבעלות פרטית הממוקמים בשטחי קיבוצים. מאחר שקיבוץ הוא שם נרדף לאיכות, והאוכלוסייה בו היא ברמה גבוהה במיוחד, מה גם שהרעיון העומד בבסיס הקיבוץ, שיתופיות ורעות, רלוונטי במיוחד לקשישים, הרי שבתי אבות סיעודיים השוכנים בקיבוצים הפכו עד מהרה למבוקשים מאוד.

הקשישים המגיעים לבתי אבות סיעודיים בקיבוץ נהנים הן מאווירה פסטורלית להפליא, הן מנוף כפרי נהדר, הן מהשתלבות בקהילה חמה ותומכת  ובעיקר מבית אבות קטן יחסית, אינטימי, הרבה פחות צפוף מבתי אבות סיעודיים "רגילים" וממכלול שירותים ברמה גבוהה.

יתרון נוסף לצד החיים הנעימים של הקשיש, הוא השמחה הרבה של בני המשפחה בהגיעם לביקור. אם בבתי אבות סיעודיים עירוניים הצבע השולט במקרים רבים הוא האפור, הרי שהירוק שמנצנץ מכל עבר בקיבוץ הופך את הביקור לחוויה חיובית הרבה יותר, שלא לדבר על המרחבים האטרקטיביים לנכדים. גם המיקום של בתי האבות הסיעודיים באזורים הכפריים מאפשר לשלב טיול בחיק הטבע עם הביקור אצל סבא או סבתא והנה לכם שבת משפחתית חביבה ביותר.

בין הקיבוצים שבשטחם פועלים בתי אבות סיעודיים ניתן למנות את גליל ים, שפיים, מעברות, רמת השופט, רמת הכובש, עין החורש, גבעת ברנר, נען, בארי, ברור חיל, נצר סירני, דורות, חצור, גת, כברי, כינרת, איילון, יסעור, שדה נחמיה, דפנה, דן, הגושרים, יגור, יפעת, בית הזורע, בית השיטה, אושה, אילת השחר, שער העמקים, גבת, גינוסר ולוחמי הגטאות.

חשוב כמובן לבדוק היטב גם את רמת הצוות בבתי האבות הסיעודיים שבקיבוצים, את זמינות הרופאים והאחיות, והשירותים הפארא-רפואיים האחרים ובאופן כללי שהאווירה הפסטורלית אינטימית לא באה על חשבון מילוי הצרכים ההכרחיים של הקשיש הסיעודי.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>