דיור מוגן, בית אבות, בתי אבות סיעודיים ובתי אבות ייעודיים

בתי אבות סיעודייםקשיש שמסיבות כאלה או אחרות לא מעוניין, או לא מסוגל לחיות בביתו וגם לא אצל אחד מילדיו או בני משפחתו האחרים, יכול למצוא פתרון בדמות אחד המוסדות המיועדים למגורי וחיי קשישים ובהם: דיור מוגן, בתי אבות, בתי אבות סיעודיים או בתי אבות ייעודיים לתשושי נפש.

לכל אחד מאלה מאפיינים ייחודיים, והוא מתאים לפלח אוכלוסייה שונה. כך למשל בתי אבות סיעודיים מאכלסים קשישים שזקוקים לסיוע בפעולות השגרתיות הפשוטות כמו אכילה או רחצה. חשוב מאוד קודם כל להבין באיזה מסוגי הדיור ובתי האבות אמור הקשיש להשתכן ואז כמובן לבחור מתוך האפשרויות הרבות של הדיור המוגן, בתי האבות, בתי האבות הסיעודיים ובתי האבות לתשושי נפש.

דיור מוגן

דיור מוגן הוא מסגרת המאפשרת לקשישים להמשיך בחיים עצמאיים ובמקביל ליהנות מחברת בני גילם, משירותי אבטחה, משלל פעילויות תרבות ובידור, מחוגים בכל מיני נושאים, מספריה עשירה, משירותי מכבסה, מחדר אוכל ועוד. חלק גדול מבתי הדיור המוגן הם אחוזות של ממש והדיירים בהם נהנים גם מבריכה, לובי מפואר, ואווירה של יוקרה בכל חדר ובכל פינה. בחלק מבתי הדיור המוגן יש גם מחלקה סיעודית, המיועדת בעיקר לדיירים שהגיעו עצמאיים, אך עם השנים דעכו חלק מיכולותיהם והם זקוקים לעזרה צמודה יותר ובמקביל מעוניינים להמשיך ולהישאר עם חבריהם באותו בית.

בתי אבות

גם בתי אבות, כמו מסגרות של דיור מוגן, מיועדים לקשישים המסוגלים לתפקד באופן עצמאי והיתרון העיקרי שלהם הוא היותם מסגרת בטוחה, מפוקחת, שבה הקשיש אף פעם לא לבד שכן יש צוות שמשגיח שהכל בסדר ויש חברה של בני גילו כך שנחסכת ממנו הבדידות שהיא אחד הגורמים העיקריים לדיכאון אצל זקנים. בנוסף יש בדרך-כלל פעילויות חברתיות, שיעורי העשרה וכו'. רמת החיים אינה גבוהה כמו זו שבדיור מוגן, אולם בחירה מושכלת של בית אבות תוביל את הקשיש למקום חמים ונעים ומאובזר היטב. בתי אבות אלה חייבים ברישיון מטעם משרד הרווחה.

בתי אבות סיעודיים

בתי אבות סיעודיים מיועדים לקשישים הסובלים ממוגבלות פיזית המונעת מהם חיים עצמאיים לגמרי, והם זקוקים לעזרה בביצוע חלק או רוב מטלות היומיום. המגוון הרחב של בתי אבות סיעודיים, וההבדלים בין בתי האבות הסיעודיים השונים מחייבים בדיקה מדוקדקת של כל אחת מהאופציות העומדות בפני הקשיש ובני משפחתו, על-מנת שהוא ישתכן במקום שהולם את צרכיו. כמובן שחשוב להקפיד לסקור רק בתי אבות סיעודיים בעלי רישיון ממשרד הבריאות ולא להתפתות לבית אבות פיראטי, שהתנאים בו לא מפוקחים ולרוב ירודים עד מסכנים את שלומו של הקשיש.

בתי אבות לתשושי נפש

מוסדות המיועדים לקשישים שלוקים בדמנציה מתקדמת, אלצהיימר, אחרי אירוע מוחי וכדו', ושתפיסת המציאות הלקויה שלהם בגלל הפגיעה מחייבת השגחה צמודה, סיוע בפעילויות היומיום, וכן ריפוי בעיסוק ופעילויות חברתיות המותאמות לקשישים תשושי נפש. גם בתי אבות לתשושי נפש חייבים ברישיון מטעם משרד הבריאות, בדומה לבתי אבות סיעודיים.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>