בית אבות והשפעת עליית תוחלת החיים

בית אבותתוחלת החיים של המין האנושי עולה בהתמדה. האדם הניאנדרתלי כך מעריכים החוקרים, חי כעשרים שנה פלוס מינוס, במאה התשע עשרה תוחלת החיים התקרבה לחמישים שנה ואילו בראשית המאה העשרים ואחת תוחלת החיים במדינות המערב כבר מגיעה לכשמונים שנה.

ישראל, אגב, ממוקמת בצמרת הטבלה העולמית ודו"ח שפרסם משרד הבריאות בסוף 2010 גילה כי גברים ישראלים חיים בממוצע 79.7 שנים ונשים ישראליות הולכות לעולמן בממוצע בגיל 83.5. נתון מעניין נוסף הוא זה שלפיו נשים אמנם מאריכות חיים יותר מגברים, אך האחרונים מצמצמים את הפער בנחישות.

חלק מהעלייה בתוחלת החיים הושג כתוצאה מהירידה המשמעותית בתמותת תינוקות, וחלק אחר הוא בזכות העובדה שבני האדם של ימינו פשוט מאריכים ימים, כנראה בשל תזונה טובה יותר ומציאות תרופות אפקטיביות למחלות רבות.

במקביל מנסים מדענים רבים, בשיטות שונות ומשונות, למצוא דרכים להאריך עוד יותר את תוחלת החיים. עכברים וחולדות רבים משתתפים כל העת בניסויים שמטרתם היא למצוא את הגורמים הביולוגיים להזדקנות ודרכים לנטרל אותם. אחד הכיוונים שנבדק הוא השפעת התקצרות הטלומרים (קצוות הכרומוזומים) על ההזדקנות, וכבר היו חוקרים שהצליחו להאריך באופן מלאכותי טלומרים אצל עכברים ובכך למנוע אצלם את נזקי ההזדקנות.

בינתיים קיים חשש כבד כי טכנולוגיה זו גורמת לסרטן ועל כן עוד רחוקה הדרך מ"צעירים לנצח", אולם גם כך עתידנים רבים חוזים כי הברכה המסורתית "עד 120" כבר תישמע מוזרה באוזני הדורות הבאים, שמבחינתם בגיל 120 עדיין ימתינו להם שנים רבות של חיים טובים.

למגמה הקבועה של עליית תוחלת החיים, ולאפקט המצטבר שלה שהוא מספר קשישים הולך וגדל, יש השפעות דרמטיות בתחומים רבים: ביטוח פנסיוני, שוק העבודה, תרבות הפנאי ועוד.

לצד ההצלחות של המדע, ובפרט שירותי הבריאות, להאריך את תוחלת החיים, חשוב לזכור שלשאלת איכות החיים של הקשישים טרם נמצא מענה מוחלט. התוצאה: יותר ויותר קשישים חיים בקרבנו, אולם רבים מהם לא מסוגלים לדאוג לכל צרכיהם ורבים עוד יותר סובלים מבדידות הולכת ומחריפה.

אחד הפתרונות המוצעים הוא בית אבות. בית אבות איכותי מבטיח לקשישים חיים נוחים ונעימים, שבהם הם מוקפים בחברת קשישים רבים אחרים איתם הם מוצאים מן הסתם שפה משותפת ונושאי עניין דומים. בנוסף, בית אבות איכותי מספק השגחה צמודה, שירותים רפואיים בהתאם לצרכי הקשישים, ארוחות מסודרות, פעילויות העשרה מגוונות, ואבטחה כל שעות היום והלילה שכן למרבה הצער, עליית תוחלת החיים מנוצלת על ידי פושעים רבים הרואים בקשישים טרף קל.

העלייה בתוחלת החיים הביאה גם לכך שביותר ויותר מקומות תמצאו בית אבות. ההיצע הרחב של כל המסגרות האפשריות, דיור מוגן, דיור תומך, בית אבות, בית אבות סיעודי ובית אבות ייעודי, גם מקנה לקשישים ולבני משפחותיהם הרבה יותר אפשרויות בחירה, ומגדיל במידה ניכרת את הסיכוי שיגיעו לבית אבות שאכן יעניק להם שנים ארוכות של איכות חיים.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>