MRI פרטי מידע שחשוב לדעת

מכשיר ה-MRI הינו אמצעי הדימות המשוכלל ביותר שיש כיום, אבל באופן טבעי גם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר עדיין תלויה בבני האדם שמשתמשים בה – ובמקרה של בדיקות MRI המפתח לניצול מיטבי של היכולות הגבוהות של המכשיר הוא פענוח מקצועי ע"י רדיולוג מומחה.

בהתאם, כשמדובר על MRI פרטי הכוונה היא למעשה לפענוח באופן פרטי – ע"י רדיולוגים מנוסים במיוחד של יפספסו אף ניואנס ויספקו את תמונת המצב המדויקת ביותר והמפורטת ביותר לגבי אותם איברים שנדרשת לגביהם תמונה שכזו.

יתרון נוסף של פענוח MRI פרטי, מעבר לצמצום מקסימלי של הסיכון לטעות באבחון, הוא המהירות (שכמובן לא באה על חשבון איכות הפענוח): במקרים רבים כל עיכוב, ואפילו של כמה ימים, בתחילת הטיפול עלול להיות בעייתי מאוד עבור המטופל/ת שכן ישנן מחלות שמחמירות מהר מאוד וחשוב מאוד, אפילו קריטי, להילחם בהן ללא שיהוי מיותר. בדיקת MRI פרטית, כלומר אבחון ע"י רדיולוג פרטי, מבטיח תשובה מלאה תוך 24 שעות ובהתאם טיפול מידי במצוקה הרפואית.

בחלק מהמקרים השירות שניתן ע"י הרדיולוג/ית כולל גם הנחיות מפורטות לטכנאים שמבצעים את בדיקת ה-MRI בפועל. בפרט כך הדבר במקרים שמחייבים תשומת לב ספציפית לאזורים מסוימים, כשהרדיולוג/ית מזהה צורך בכך על סמך הניסיון העשיר בתחום. בהקשר זה כדאי לזכור שאמנם בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב, אבל היא יקרה למדי ולא תמיד ניתן לקבל אישור לעוד MRI אם זה הראשון לא כיסה את כל מה שיש לבדוק עבור האיבר/ים הרלוונטי/ים – ועל כן חשוב לוודא שהבדיקה תתמקד בכל איזור שרלוונטי לצורך האבחון הספציפי.

מה זה MRA? מה ההבדל בין MRI לMRA?

כולנו מכירים את מכשירי ה-MRI, שמהווים את אמצעי הדימות המתקדמים ביותר הקיימים כיום בעולם הרפואה. חלקנו גם עבר בדיקת MRI או מכירים מישהו שבזכות ממצאי הסריקה הממוחשבת שמבוססת על שדה מגנטי רב עוצמה ועל תגובת הגוף השוהה בתוך שדה זה לגלי רדיו זכה לטיפול איכותי – אבל לא רבים מאיתנו מכירים בדיקת דימות חשובה נוספת, ה-MRA.

MRA היא למעשה סוג ספציפי של בדיקת MRI שבמהלכה נבחן מצבם של כלי דם ספציפיים בגוף האדם. בפרט משמשות בדיקות MRA לאבחון כלי דם במוח ובצוואר. כדאי לדעת כי גם באמצעות מכשיר CT ניתן לדמות כלי דם, אולם למכשיר ה-MRI שני יתרונות משמעותיים: ראשית, לא מעורבת בבדיקה קרינה מייננת (שמומלץ למזער את החשיפה אליה באופן כללי), ושנית, הבדיקה מדגימה היטב גם את מצב הדפנות של אותם כלי דם כך שניתן לקבל תמונת מצב מקיפה במיוחד ולהבין מהי הבעיה, אם ישנה כזו.

המצבים שבהם מומלצת בדיקת MRA

בדיקת MRA מתבצעת באופן זהה לבדיקת MRI, כשהנבדקים שוכבים על מיטה בתוך המכשיר שמהווה שדה מגנטי חזק, מבלי לזוז, במשך 20-45 דקות.

בין המצבים שבהם מומלצת בדיקת ה-MRA: עיוותים מבניים בעורקים ובוורידים במוח (שבאים לידי ביטוי בין השאר בכאבי ראש חזקים מאוד ועלולים להוביל לדימום מוחי ונזק בלתי הפיך), טרשת עורקים של עורק הצוואר (מצב שעלול לגרום לשבץ מוחי), מפרצת (התרחבות של כלי דם שעלולה לגרום להתפוצצותו ולמוות), מחלות של דפנות כלי דם (ובפרט המטומה ו-וסקוליטיס), במסגרת תכנון ניתוח (על-מנת שהמנתח יוכל לדעת בוודאות שהוא לא פוגע בכלי דם תוך כדי ביצוע ההליך הכירורגי) וכן לצורך מעקב במסגרת תוכניות טיפול שונות (למשל עבור חולים בסוגים שונים של סרטן). בדומה לפענוח MRI, שחשוב מאוד שיהיה איכותי, כך מומלץ להפקיד גם את פענוח בדיקות ה-MRI בידי נוירורדיולוגים מנוסים.

ניתוח אף אצל ד"ר דב קליין

ניתוחי אף הם בין הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר, ובארה"ב למשל בוצעו בשנת 2015 למעלה מ-145,000 ניתוחים שכאלה. גם בישראל מדובר בהליך כירורגי רווח מאוד, כולל בקרב בני נוער, והוא נתפש כניתוח קל יחסית – בצדק ושלא בצדק. Continue reading

בתי אבות

הגיל השלישי הוא הגיל שבו מגיע לנו ליהנות מאיכות חיים גבוהה באמת

תוחלת החיים בחברה המערבית המודרנית עולה בהדרגה במאות השנים האחרונות, ומדובר בראש ובראשונה בתהליך מבורך שמאפשר לנו למצות כמה שיותר מהחיים שלנו על גבי האדמה. עם זאת, שגרת היום יום שלנו במרבית חיינו לא מאפשרת לנו לרוב ליהנות עד תום מאיכות החיים שלנו כפי שהיא יכולה וצריכה להיות. אנחנו עובדים קשה, במשך שנים ארוכות ומתישות, בכדי לפרנס ולאפשר לנו ולבני משפחתנו את כל מה שנחוץ לנו ולהם ויותר מכך, אך בתהליך הזה ספק אם אנחנו נהנים מאיכות החיים שאנו משיגים בצורה הנכונה. בגיל השלישי הכל משתנה, כאשר לאחר הפרישה והפנסיה אנחנו צריכים להיות מוכוונים לדבר עיקרי אחד – איכות החיים שלנו. איכות החיים שלנו מתגלמת בגיל השלישי בראש ובראשונה במשפחה, אך גם בשגרת יום יום בריאה, מהנה ומעצימה שבה אנחנו עושים את הדברים מהם אנחנו נהנים באמת, ומאפשרים לעצמנו לקצור את פירות עמלנו ארוך השנים. זו בדיוק הסיבה שבגינה אנחנו הולכים לבתי אבות – שבניגוד לכינוי המעט ארכאי, כיום הופכים למסגרת האיכותית ביותר שבה ניתן להעביר את השנים הכי יפות שלנו.

מהם השירותים האיכותיים אותם אנחנו צריכים לקבל במסגרת בתי אבות מובילים?

  • שירותי בריאות ושגרה – יותר מכל דבר אחר, בית אבות מאפשר לנו כיום ליהנות משגרת חיים בריאה ובטוחה שבה דואגים לכל צורך שלנו עד לפרטים הקטנים ביותר. זה מתחיל בדברים הכי קטנים שמהווים את המטלות הכי מתישות – אנחנו לא צריכים לנקות את הבית שלנו והסביבה שלנו, אנחנו לא צריכים לדאוג למצרכים ולאוכל, ולכל צרכי היום יום הבסיסיים דואגים לנו. הדבר לא אומר שאנחנו לא יכולים להתנהל בעצמאות ולבשל, אם נרצה, אבל הצורך עצמו כבר לא רלוונטי. גם כל מה שנוגע לשירותי בריאות בבית האבות – ודאי שעומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של טיפול בגיל השלישי.
  • שירותי פנאי ואיכות חיים – הדבר החשוב ביותר שבגללו כדאי לעבור לבית אבות הוא כל מה שנוגע לשגרת היום יום ואיכות החיים שלנו. בין אם התחביבים שלנו וההנאה שלנו מגיעים מפעילות ספורטיבית (שהיא גם בריאה וחשובה כשגרת יום יום, ודאי לגיל השלישי), ובין אם הם מגיעים מפעילויות חברה ופנאי – כל מה שאנחנו מחפשים יהיה קיים ברמה הגבוהה ביותר בבית האבות. בין אם מדובר בערב שבו יושבים עם חברים סביב שולחן קלפים או משחק אחר, ובין אם מדובר בשחיית בוקר בבריכה – הכל יש, וברמה הגבוהה ביותר.

בית האבות מאפשר לנו, יותר מכל דבר אחר, ליהנות מאיכות החיים שמגיעה לנו כל כך

יש אנשים שהעצמאות שלהם היא הדבר החשוב ביותר שלו הם קנאים במידה הרבה ביותר, גם בגיל השלישי. לעומת זאת, יש אנשים שכל חייהם מחכים לרגע שבו הם ייהנו מהפרישה שלהם כפי שהיא צריכה להיות – ואת זה ניתן להשיג כמעט רק עם בתי אבות מפנקים ואיכותיים.

מה אפשר לעשות כדי למנוע בריחת שתן?

כל אחד יודע, עד כמה התופעה של בריחה ודליפה של טיפות שתן, ולו בכמות הקטנה ביותר, היא תופעה שיש להתמודד איתה גם ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית. סביר מאד להניח, שאם התנסיתם בחוויה כזו, מיהרתם לחפש פתרונות מתאימים. צריך להבין שהיום לשמחתכם יש שורה ארוכה מאד של פתרונות אפשריים, שאפשר גם ליישם במקביל, על מנת שתחוו את הבעיה הזו בצורה מינימלית, ואולי אף תוכלו לפתור אותה בהמשך. חשוב כמובן להתאזר בסבלנות המתאימה, ולהבין שמדובר בתהליך הדורש גם אימון ומשמעת עצמית.

Continue reading

מעבר אל בית אבות לתשושי נפש – איך עושים את זה נכון

בית אבות לתשושי נפשכולנו רוצים להיות עצמאיים ולקבוע כיצד ייראו חיינו. אפילו ילדים קטנים, שכמובן אינם מסוגלים לעשות דברים רבים ללא עזרה, מתחילים מגיל צעיר מאוד לדרוש "לבד" ו"אני". אבל בערוב ימינו חלק ניכר מאיתנו כבר אינו יכול לתפקד בכוחות עצמו ובמקרים מסוימים נאלץ לעבור לבית אבות, ובמקרה של קשיש שחלה בדמנציה, בית אבות לתשושי נפש.

בית אבות לתשושי נפש מיועד לקשישים שאובחנו כתשושי נפש, כלומר תפקודם המוחי ירוד והם חייבים השגחה מתמדת על מנת שלא לפגוע בעצמם או בזולתם. בעיקר שוהים בבית אבות לתשושי נפש קשישים שחלו בדמנציה ("שיטיון" בעברית) – מחלה הפוגעת בקליפת המוח ובתאי המוח שבה.

לדמנציה יש שלוש דרגות – קלה, בינונית וקשה. הדמנציה היא מחלה פרוגרסיבית, כלומר כזו המתקדמת עם הזמן ואפשר, במקרים מסוימים, רק להאט אותה אך לא לרפא אותה, כך שכל מי שלקה בדמנציה יסבול בהתחלה מדמנציה קלה אך במוקדם או במאוחר הדמנציה תהפוך לבינונית או קשה ואז הקשישים כבר מוגדר כתשושי נפש וזכאים למיטה בבית אבות לתשושי נפש.

Continue reading

המעבר לבית אבות כפתרון לבדידות

בית אבותבדידות, מסתבר, היא אחד האויבים המרים של הקשישים. אמנם רובנו מזמזמים את "אל תשליכני לעת זקנה", ומצטטים את "כבד את אביך ואת אמך" ואף משתדלים לפעול בהתאם, אולם אילוצי המציאות הופכים את הקשרים בין הקשיש לבין בני משפחתו לפחות תכופים מכפי שהיה רוצה. במקרים רבים, הפתרון אותו בוחר הקשיש הוא בית אבות.

סיבה נוספת להתגברות תחושת הבדידות בקרב קשישים היא שמהמארג החברתי שלהם נופלות כל הזמן פיסות, בין אם חברים שהלכו לעולמם, חברים שחלו ומתקשים לקיים מפגשים חברתיים, חברים שעברו לגור עם ילדיהם ולכן התרחקו גיאוגרפית וגם חברים שעברו לבית אבות. בנוסף, קשישים, ברוב המקרים, אינם עובדים יותר וגם מתקשים לקיים תחביבים פעילים כך שיש להם עוד ועוד שעות פנויות אותן הם מתקשים למלא, והתוצאה: בדידות.

לבדידות השלכות קשות על מצבם של הקשישים. מעבר למועקה הנפשית, שעלולה להגיע עד לכדי דיכאון ואף הרהורי סוף, היא גם פוגעת במערכת החיסונית והופכת את הקשישים לפגיעים יותר למחלות.

Continue reading

בתי אבות סיעודיים – טוב שיש ביטוח סיעודי

בתי אבות סיעודיים בתי אבות סיעודיים, אותם מוסדות שמהווים חבל הצלה לקשישים שהפכו סיעודיים ואינם מסוגלים לבצע גם את המטלות הבסיסיות ביותר, כגון אכילה בכוחות עצמם או רחצה ללא עזרה, גובים כמה אלפי שקלים בחודש, בהחלט לא סכום של מה בכך.

אמנם במקרים מסוימים משרד הרווחה משתתף במימון שהיית הקשישים בבתי האבות הסיעודיים, אולם הוא עושה זאת בתמורה לקבלת נכסי הקשישים (דירותיהם, חסכונותיהם וכו'), ובעצם מקטין את הירושה שיקבלו הילדים והנכדים.

כך שבסופו של דבר הקשישים עצמם ובני משפחותיהם הם שנושאים בעול הכספי של השהייה בבתי האבות הסיעודיים, סכום שמגיע למאות אלפי שקלים בחשבון מצטבר, שהרי הקשישים המגיעים לבתי אבות סיעודיים יכולים לחיות שם עוד שנים לא מועטות. אגב, בפועל מי שאחראים על דאגה לשלומו של הקשיש הם רק בן או בת הזוג והילדים, אולם על פי החוק היבש ניתן להטיל את האחריות גם על אחים, גיסים ודודים.
Continue reading