מה זה MRA? מה ההבדל בין MRI לMRA?

כולנו מכירים את מכשירי ה-MRI, שמהווים את אמצעי הדימות המתקדמים ביותר הקיימים כיום בעולם הרפואה. חלקנו גם עבר בדיקת MRI או מכירים מישהו שבזכות ממצאי הסריקה הממוחשבת שמבוססת על שדה מגנטי רב עוצמה ועל תגובת הגוף השוהה בתוך שדה זה לגלי רדיו זכה לטיפול איכותי – אבל לא רבים מאיתנו מכירים בדיקת דימות חשובה נוספת, ה-MRA.

MRA היא למעשה סוג ספציפי של בדיקת MRI שבמהלכה נבחן מצבם של כלי דם ספציפיים בגוף האדם. בפרט משמשות בדיקות MRA לאבחון כלי דם במוח ובצוואר. כדאי לדעת כי גם באמצעות מכשיר CT ניתן לדמות כלי דם, אולם למכשיר ה-MRI שני יתרונות משמעותיים: ראשית, לא מעורבת בבדיקה קרינה מייננת (שמומלץ למזער את החשיפה אליה באופן כללי), ושנית, הבדיקה מדגימה היטב גם את מצב הדפנות של אותם כלי דם כך שניתן לקבל תמונת מצב מקיפה במיוחד ולהבין מהי הבעיה, אם ישנה כזו.

המצבים שבהם מומלצת בדיקת MRA

בדיקת MRA מתבצעת באופן זהה לבדיקת MRI, כשהנבדקים שוכבים על מיטה בתוך המכשיר שמהווה שדה מגנטי חזק, מבלי לזוז, במשך 20-45 דקות.

בין המצבים שבהם מומלצת בדיקת ה-MRA: עיוותים מבניים בעורקים ובוורידים במוח (שבאים לידי ביטוי בין השאר בכאבי ראש חזקים מאוד ועלולים להוביל לדימום מוחי ונזק בלתי הפיך), טרשת עורקים של עורק הצוואר (מצב שעלול לגרום לשבץ מוחי), מפרצת (התרחבות של כלי דם שעלולה לגרום להתפוצצותו ולמוות), מחלות של דפנות כלי דם (ובפרט המטומה ו-וסקוליטיס), במסגרת תכנון ניתוח (על-מנת שהמנתח יוכל לדעת בוודאות שהוא לא פוגע בכלי דם תוך כדי ביצוע ההליך הכירורגי) וכן לצורך מעקב במסגרת תוכניות טיפול שונות (למשל עבור חולים בסוגים שונים של סרטן). בדומה לפענוח MRI, שחשוב מאוד שיהיה איכותי, כך מומלץ להפקיד גם את פענוח בדיקות ה-MRI בידי נוירורדיולוגים מנוסים.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>