מעבר אל בית אבות לתשושי נפש – איך עושים את זה נכון

בית אבות לתשושי נפשכולנו רוצים להיות עצמאיים ולקבוע כיצד ייראו חיינו. אפילו ילדים קטנים, שכמובן אינם מסוגלים לעשות דברים רבים ללא עזרה, מתחילים מגיל צעיר מאוד לדרוש "לבד" ו"אני". אבל בערוב ימינו חלק ניכר מאיתנו כבר אינו יכול לתפקד בכוחות עצמו ובמקרים מסוימים נאלץ לעבור לבית אבות, ובמקרה של קשיש שחלה בדמנציה, בית אבות לתשושי נפש.

בית אבות לתשושי נפש מיועד לקשישים שאובחנו כתשושי נפש, כלומר תפקודם המוחי ירוד והם חייבים השגחה מתמדת על מנת שלא לפגוע בעצמם או בזולתם. בעיקר שוהים בבית אבות לתשושי נפש קשישים שחלו בדמנציה ("שיטיון" בעברית) – מחלה הפוגעת בקליפת המוח ובתאי המוח שבה.

לדמנציה יש שלוש דרגות – קלה, בינונית וקשה. הדמנציה היא מחלה פרוגרסיבית, כלומר כזו המתקדמת עם הזמן ואפשר, במקרים מסוימים, רק להאט אותה אך לא לרפא אותה, כך שכל מי שלקה בדמנציה יסבול בהתחלה מדמנציה קלה אך במוקדם או במאוחר הדמנציה תהפוך לבינונית או קשה ואז הקשישים כבר מוגדר כתשושי נפש וזכאים למיטה בבית אבות לתשושי נפש.

יחד עם זאת, רבים מתשושי הנפש כלל לא עוברים אל בית אבות לתשושי נפש ונשארים בהשגחת בני משפחותיהם שעקב העומס הרב, הפיזי והנפשי, נעזרים כמעט בכל המקרים בעובד זר. עקב הפגיעה הקוגניטיבית הניכרת בקשיש, מי שמחליט למעשה כיצד ייראו חייו ובפרט איפה יגור הם בני המשפחה, והם אלה שצריכים לתת את הדעת אם להעבירו לבית אבות לתשושי נפש או להשאירו בביתו (או בביתו של קרוב משפחה זה או אחר).

בית אבות לתשושי נפש מציע לקשישים תשושי נפש טיפולים מגוונים: טיפולים של האחיות האחראיות על העזרה היומיומית (בהאכלה, הלבשה, רחיצה, מתן תרופות וכו'), טיפולים רפואיים (בכל בית אבות לתשושי נפש ישנם רופאים ברוב שעות היממה, ובשאר הזמן ישנם רופאים תורנים בכוננות לכל מקרה וצרה) וטיפולים משלימים (פיזיותרפיה, תראפיה באמצעות אמנות או בעלי חיים או כל סוג אחר של תראפיה המקלה על הקושי הנפשי של תשושי הנפש).

כמובן שקשישים השוהים בבית אבות לתשושי נפש מקבלים גם ארוחות חמות ובריאות, שירותי כביסה הדואגים שבגדיהם יהיו נקיים, והכי חשוב – שמירה ואבטחה שדואגים כי אף קשיש לא יצא משטח בית האבות לתשושי נפש וילך לאיבוד.

מאחר שקשישים תשושי נפש לא יכולים להביא באופן ברור וצלול את העדפותיהם, בני המשפחה חשים במקרים רבים כי העברתם אל בית אבות לתשושי נפש היא עוול כלפיהם. גורם מרתיע נוסף הוא החשש כי בית אבות לתשושי נפש לא יעניק ליקירם את היחס המגיע לו. על מנת לפוגג חששות אלה כדאי לבקר בבית אבות לתשושי נפש (או אפילו שניים-שלושה כאלה) ולהתרשם ישירות מהמצב בהם. רצוי גם לצרף את הקשיש תשוש הנפש לסיורים אלה על מנת שיתרגל למקום ובכך להקל על המעבר לכשיתרחש.

 

סיוע משרד הבריאות במימון האשפוז לסיעודיים ותשושי נפש

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>