המעבר לבית אבות כפתרון לבדידות

בית אבותבדידות, מסתבר, היא אחד האויבים המרים של הקשישים. אמנם רובנו מזמזמים את "אל תשליכני לעת זקנה", ומצטטים את "כבד את אביך ואת אמך" ואף משתדלים לפעול בהתאם, אולם אילוצי המציאות הופכים את הקשרים בין הקשיש לבין בני משפחתו לפחות תכופים מכפי שהיה רוצה. במקרים רבים, הפתרון אותו בוחר הקשיש הוא בית אבות.

סיבה נוספת להתגברות תחושת הבדידות בקרב קשישים היא שמהמארג החברתי שלהם נופלות כל הזמן פיסות, בין אם חברים שהלכו לעולמם, חברים שחלו ומתקשים לקיים מפגשים חברתיים, חברים שעברו לגור עם ילדיהם ולכן התרחקו גיאוגרפית וגם חברים שעברו לבית אבות. בנוסף, קשישים, ברוב המקרים, אינם עובדים יותר וגם מתקשים לקיים תחביבים פעילים כך שיש להם עוד ועוד שעות פנויות אותן הם מתקשים למלא, והתוצאה: בדידות.

לבדידות השלכות קשות על מצבם של הקשישים. מעבר למועקה הנפשית, שעלולה להגיע עד לכדי דיכאון ואף הרהורי סוף, היא גם פוגעת במערכת החיסונית והופכת את הקשישים לפגיעים יותר למחלות.

בית אבות הוא מסגרת המספקת לקשישים לא רק הגנה, מזון, השגחה רפואית וטיפול בידי צוות אחיות מסור, בית אבות הוא גם, ואולי בראש ובראשונה, מקום שבו חיים קשישים רבים, ובעצם יוצרים חבר'ה. האפשרות לחיות עם בני אותו גיל, ושסביר להניח אוחזים באותם תחומי עניין, מעניקה לקשיש חיים חברתיים חדשים. יש לו עם מי לדבר, יש לו על מה לדבר, יש לו עם מי לחלוק, והוא אף פעם לא לבד, אלא אם כן הוא חפץ במעט שקט, וכמובן שבמקרה כזה הוא תמיד בבית האבות ימצא פינה שקטה לעצמו בלבד.
בנוסף, בכל בית אבות שמכבד את עצמו ישנן פעילויות פנאי ותרבות שונות, שגם הן תורמות תוכן ועניין לחייו של הקשיש, ומסייעות לפוגג את הבדידות. שהרי אדם עסוק, ששגרת יומו גדושה בכל טוב, אין לו מתי לחשוב מחשבות שליליות.

בית אבות איכותי יציע לקשישים החיים בו ספריה עשירה ומעשירה, חוגים שונים ומגוונים, אחת לזמן מה גם טיולים המותאמים כמובן למצבם הפיזי של הקשישים, הרצאות אורח במבחר נושאים, ואף סרטים והופעות. בית אבות שלמנהליו חזון של ממש וראייה יצירתית יציע לקשישים גם לגדל חיית מחמד או לטפל באחת כזו במעין "פינת חי". מחקרים רבים הוכיחו כי הימצאות בעלי חיים בבית אבות תורמת רבות לרווחתם הנפשית של הקשישים: חיות המחמד מעניקות להם תחושת אחריות שכה חסרה להם, מוסיפה עוד גיוון ותוכן לחיי היומיום ובעיקר מרעיפות על הקשישים חום וחיבה, והרי זה כל מה שאנחנו צריכים, בפרט בבית אבות.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>