בתי אבות סיעודיים – טוב שיש ביטוח סיעודי

בתי אבות סיעודיים בתי אבות סיעודיים, אותם מוסדות שמהווים חבל הצלה לקשישים שהפכו סיעודיים ואינם מסוגלים לבצע גם את המטלות הבסיסיות ביותר, כגון אכילה בכוחות עצמם או רחצה ללא עזרה, גובים כמה אלפי שקלים בחודש, בהחלט לא סכום של מה בכך.

אמנם במקרים מסוימים משרד הרווחה משתתף במימון שהיית הקשישים בבתי האבות הסיעודיים, אולם הוא עושה זאת בתמורה לקבלת נכסי הקשישים (דירותיהם, חסכונותיהם וכו'), ובעצם מקטין את הירושה שיקבלו הילדים והנכדים.

כך שבסופו של דבר הקשישים עצמם ובני משפחותיהם הם שנושאים בעול הכספי של השהייה בבתי האבות הסיעודיים, סכום שמגיע למאות אלפי שקלים בחשבון מצטבר, שהרי הקשישים המגיעים לבתי אבות סיעודיים יכולים לחיות שם עוד שנים לא מועטות. אגב, בפועל מי שאחראים על דאגה לשלומו של הקשיש הם רק בן או בת הזוג והילדים, אולם על פי החוק היבש ניתן להטיל את האחריות גם על אחים, גיסים ודודים.

אחד הפתרונות המומלצים למימון שהייה עתידית בבתי אבות סיעודיים הוא רכישת ביטוח סיעודי איכותי, כמובן כבר בגיל צעיר. ככל שרוכשים ביטוח סיעודי בגיל צעיר יותר, כך הפרמיה החודשית נמוכה יותר, לעיתים במידה ניכרת, והיא גם לא תשתנה בהמשך.

ביטוחים סיעודיים ניתנים לרכישה דרך קופות החולים השונות, דרך קבוצות צרכנים גדולות שעשויות להשיג דילים אטרקטיביים (למשל, "חבר" או הסתדרות המורים), וכמובן דרך חברות הביטוח הפרטיות. כמו בכל רכישה, מומלץ לבחון כמה וכמה אפשרויות ולהשוות ביניהן על מנת להשיג את הביטוח המקיף ביותר במחיר הסביר ביותר.

ביטוח סיעודי נכנס לתוקף כשהאדם הופך לסיעודי. כמובן שלא רק קשישים שעוברים לגור בבתי אבות סיעודיים יקבלו את כספי הביטוח אלא גם כאלה שנותרו בביתם ובחיק הקהילה. חשוב לוודא מהי ההגדרה של הביטוח למצב "סיעודי", כאשר בעבר היה מקובל שרק מי שאיבד חמישה תפקודים יומיומיים יוגדר כ"סיעודי" ויזכה "ליהנות" מהפיצוי. כיום נהוג שגם אובדן של "רק" שלושה תפקודים, או אפילו רק שניים, הופך אדם לסיעודי, וכמובן שהגדרתו כ"תשוש נפש" הופכת אותו מיידית לסיעודי ועל כן חברת הביטוח תפעיל את הביטוח ותעביר לרשותו את הכספים שיאפשרו לו קיום בכבוד.

בפני המבוטחים עומדות שתי אפשרויות, פיצוי ושיפוי. שיפוי הם סכומי כסף המועברים למבוטח כנגד הוצאות בפועל שנאלץ להוציא עקב מצבו הסיעודי וכמובן מול הצגת קבלות – למשל תשלום לבתי אבות סיעודיים. פיצוי הוא סכום כספי קבוע מדי חודש, בלי קשר להוצאות הספציפיות של המבוטח, וזאת לתקופה של מספר שנים כפי שמצוין בפוליסת הביטוח.

בעבר פוליסות ביטוח סיעודי סיפקו פיצוי או שיפוי לתקופה של 3 שנים, אולם כיום, בזכות התקדמות הרפואה, ניכרת עלייה בתוחלת החיים של חולים סיעודיים ושלוש שנים אינן מספיקות. פוליסות רבות מציעות ביטוח לתקופה של 5 שנים מיום הפיכת האדם לסיעודי, ויש גם כאלה שעל מנת להיות בטוחים לגמרי רוכשים פוליסות לעשר שנים – כדי שבכל מקרה יוכלו לחיות בבתי אבות סיעודיים ולקבל את כל הטיפולים ותשומת הלב בלי שהמשפחה תיאלץ לממן זאת.

למידע נוסף באתר משרד האוצר על ביטוח סיעודי לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>