כללי

MRI פרטי מידע שחשוב לדעת

מכשיר ה-MRI הינו אמצעי הדימות המשוכלל ביותר שיש כיום, אבל באופן טבעי גם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר עדיין תלויה בבני האדם שמשתמשים בה – ובמקרה של בדיקות MRI המפתח לניצול מיטבי של היכולות הגבוהות של המכשיר הוא פענוח מקצועי ע"י רדיולוג מומחה.

בהתאם, כשמדובר על MRI פרטי הכוונה היא למעשה לפענוח באופן פרטי – ע"י רדיולוגים מנוסים במיוחד של יפספסו אף ניואנס ויספקו את תמונת המצב המדויקת ביותר והמפורטת ביותר לגבי אותם איברים שנדרשת לגביהם תמונה שכזו.

יתרון נוסף של פענוח MRI פרטי, מעבר לצמצום מקסימלי של הסיכון לטעות באבחון, הוא המהירות (שכמובן לא באה על חשבון איכות הפענוח): במקרים רבים כל עיכוב, ואפילו של כמה ימים, בתחילת הטיפול עלול להיות בעייתי מאוד עבור המטופל/ת שכן ישנן מחלות שמחמירות מהר מאוד וחשוב מאוד, אפילו קריטי, להילחם בהן ללא שיהוי מיותר. בדיקת MRI פרטית, כלומר אבחון ע"י רדיולוג פרטי, מבטיח תשובה מלאה תוך 24 שעות ובהתאם טיפול מידי במצוקה הרפואית.

בחלק מהמקרים השירות שניתן ע"י הרדיולוג/ית כולל גם הנחיות מפורטות לטכנאים שמבצעים את בדיקת ה-MRI בפועל. בפרט כך הדבר במקרים שמחייבים תשומת לב ספציפית לאזורים מסוימים, כשהרדיולוג/ית מזהה צורך בכך על סמך הניסיון העשיר בתחום. בהקשר זה כדאי לזכור שאמנם בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב, אבל היא יקרה למדי ולא תמיד ניתן לקבל אישור לעוד MRI אם זה הראשון לא כיסה את כל מה שיש לבדוק עבור האיבר/ים הרלוונטי/ים – ועל כן חשוב לוודא שהבדיקה תתמקד בכל איזור שרלוונטי לצורך האבחון הספציפי.

מה זה MRA? מה ההבדל בין MRI לMRA?

כולנו מכירים את מכשירי ה-MRI, שמהווים את אמצעי הדימות המתקדמים ביותר הקיימים כיום בעולם הרפואה. חלקנו גם עבר בדיקת MRI או מכירים מישהו שבזכות ממצאי הסריקה הממוחשבת שמבוססת על שדה מגנטי רב עוצמה ועל תגובת הגוף השוהה בתוך שדה זה לגלי רדיו זכה לטיפול איכותי – אבל לא רבים מאיתנו מכירים בדיקת דימות חשובה נוספת, ה-MRA.

MRA היא למעשה סוג ספציפי של בדיקת MRI שבמהלכה נבחן מצבם של כלי דם ספציפיים בגוף האדם. בפרט משמשות בדיקות MRA לאבחון כלי דם במוח ובצוואר. כדאי לדעת כי גם באמצעות מכשיר CT ניתן לדמות כלי דם, אולם למכשיר ה-MRI שני יתרונות משמעותיים: ראשית, לא מעורבת בבדיקה קרינה מייננת (שמומלץ למזער את החשיפה אליה באופן כללי), ושנית, הבדיקה מדגימה היטב גם את מצב הדפנות של אותם כלי דם כך שניתן לקבל תמונת מצב מקיפה במיוחד ולהבין מהי הבעיה, אם ישנה כזו.

המצבים שבהם מומלצת בדיקת MRA

בדיקת MRA מתבצעת באופן זהה לבדיקת MRI, כשהנבדקים שוכבים על מיטה בתוך המכשיר שמהווה שדה מגנטי חזק, מבלי לזוז, במשך 20-45 דקות.

בין המצבים שבהם מומלצת בדיקת ה-MRA: עיוותים מבניים בעורקים ובוורידים במוח (שבאים לידי ביטוי בין השאר בכאבי ראש חזקים מאוד ועלולים להוביל לדימום מוחי ונזק בלתי הפיך), טרשת עורקים של עורק הצוואר (מצב שעלול לגרום לשבץ מוחי), מפרצת (התרחבות של כלי דם שעלולה לגרום להתפוצצותו ולמוות), מחלות של דפנות כלי דם (ובפרט המטומה ו-וסקוליטיס), במסגרת תכנון ניתוח (על-מנת שהמנתח יוכל לדעת בוודאות שהוא לא פוגע בכלי דם תוך כדי ביצוע ההליך הכירורגי) וכן לצורך מעקב במסגרת תוכניות טיפול שונות (למשל עבור חולים בסוגים שונים של סרטן). בדומה לפענוח MRI, שחשוב מאוד שיהיה איכותי, כך מומלץ להפקיד גם את פענוח בדיקות ה-MRI בידי נוירורדיולוגים מנוסים.

ניתוח אף אצל ד"ר דב קליין

ניתוחי אף הם בין הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר, ובארה"ב למשל בוצעו בשנת 2015 למעלה מ-145,000 ניתוחים שכאלה. גם בישראל מדובר בהליך כירורגי רווח מאוד, כולל בקרב בני נוער, והוא נתפש כניתוח קל יחסית – בצדק ושלא בצדק. Continue reading